Menüler

Tiyatro Tempo 14 Şubat Çarşamba günü "Mor Kuşun Dönüşü" oyunu ile bizlerle olacak!

07.02.2018
Tiyatro Tempo 14 Şubat Çarşamba günü "Mor Kuşun Dönüşü" oyunu ile bizlerle olacak!


TİYATRO TEMPO

MOR KUŞUN DÖNÜŞÜ

OYUNUN ÖZETİ:

Mor Kuş küçük bir göçmen kuştur ve diğer kuşlardan rengi farklıdır.  Bu yanıyla sevimlidir ama aynı zamanda çok meraklıdır ve her şey ilgisini çekmektedir. Göç başlamış ve Mor Kuş ilk kez bu uzun yolculuğa çıkmaktadır. Denizin üzerinden geçerken balıklar ve onların söylediği şarkı, kayaların arasında yolunu kaybetmiş bir yengeç, su püskürten balina ve çocuk yolcuları olan bir gemi onu yolundan alı koymuştur. Özellikle bu geminin Kaptan’ı onu şaşkına döndürmüştür. Kaptan ve yardımcısı Miço çocukları eğlendirmek için gösteriler yapmakta, jonglörlükten sihirbazlığa, sihirbazlıktan kuklacılığa bir çok gösteri yapmaktadırlar. Mor Kuş bu eğlence içinde sürüsünü unutmuş ve onları tekrar bulması artık iyice zorlaşmıştır. Göçmekte olan kuşlar Morkuş’un yokluğunu fark edince geri dönerler. Geminin çevresinden ayrılmayan Morkuş annesi ve sürüdeki arkadaşlarıyla karşılaşınca şaşırır. Kuşlar büyük bir fırtınanın yaklaşmakta olduğunu söyler Kaptan’ın gemiyi Mercan kayalıklarının olduğu koya yöneltmesini önerirler. Gemi fırtınadan etkilenmez, koyda gösteriler yaparlar. Morkuş annesinin de iznini alarak ‘gösteri kuşu’ olmaya karar verir ve Kaptan’ın yanında kalır.

OYUNUN ÖZELLİĞİ:

Oyun kuklalarla oynanan fantastik bir oyundur. Oyunda sopalı kukla, ipli kukla ve el kuklası teknikleri kullanılmaktadır. Merak, öğrenme isteği ve hayal kurmanın güzelliğini anlatan oyun şarkıları, tekerlemeleri ve görsel zenginliğiyle dinamik bir özelliğe sahip.

OYUNUN EĞİTSEL HEDEFİ:

‘Merak’ çocukların öğrenme sürecinde çok önemli bir hareket noktası. Oyun ise bu konuyu ele almaktadır. Çocukların yaratıcılığını geliştiren, onların çok karşılaşmadıkları ve merak edecekleri hayvanları izleyici çocuklar oyunumuzdaki Morkuş karakteriyle birlikte keşfetmekteler. Farklı kukla teknikleri ile buluşan izleyici çocukların yaratıcılıkları geliştirilirken oyun sonunda o gün öğrenilen bir şarkı ile oyun tamamlanır.